به گزارش معاونت تبلیغات و روابط عمومی،دکتر رحیم جهانی دبیر حزب موتلفه اسلامی استان آذربایجان شرقی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای گرانقدر حزب موتلفه اسلامی بالاخص شهدای طلایه داران آفتاب؛حاج صادق امانی ، محمد بخارائی ، رضا صفار هرندی ، مرتضی نیک نژاد گفت: این حزب در سال ۱۳۴۲ تشکیل شد و تنها تشکلی است که توسط خود امام (ره) در منزل ایشان تاسیس شده است.
رحیم جهانی، دبیر حزب موتلفه آذربایجان‌شرقی امروز در سخنرانی پیش از خطبه نماز عبادی و سیاسی جمعه تبریز که با حضور پرشکوه نمازگزاران در مصلای اعظم امام خمینی (ره) برگزار شد، اظهار کرد: ۲۶ خرداد سالروز شهادت، شهدای حزب موتلفه اسلامی و شصتمین سالگرد تاسیس این حزب است.

وی با بیان اینکه در بدو شروع نهضت انقلاب امام رحمت‌الله، یکی از اندیشه‌های ایشان بود که کار تشکیلاتی و حزبی جهت هماهنگی گروه‌های فعال تشکیل شود، گفت: ایشان می‌خواستند تا با تشکیل یک حزب کارهای انقلابی به صورت منسجم انجام شود؛ آن زمان گروه‌های زیادی بودند ولی امام خمینی (ره) برای اینکه‌ همه گروه‌ها با هم باشند، آنها را با یکدیگر آشنا کرده و دستور تشکیل ائتلاف و سپس تشکیل حزب موتلفه را دادند.
دبیر حزب موتلفه آذربایجان‌شرقی ادامه داد: موتلفه اسلامی برخلاف تشکیلاتی که آن زمان از غرب و یا شرق دستور می‌گرفتند، این حزب انگیزه الهی داشت.
وی، حاکمیت اسلام بر اساس فقه و فقاهت از جمله رسالت حزب موتلفه بود، افزود: انگیزه حزب موتلفه برخلاف حزب‌های مادی‌گرا نبود بلکه درصدد به دست آوردن انگیزه الهی و خدادادی و خدمت به خلق‌الله بود.
جهانی یادآور شد: هم اکنون حزب موتلفه با محوریت ولایت فقیه و‌ روحانیت، در تربیت جوانان متخصص و مدیر در خدمت انقلاب و رهبری است.
نایب رییس خانه احزاب استان تصریح کرد: این حزب در سال ۱۳۴۲ تشکیل شد و تنها تشکلی است که توسط خود امام رضوان‌الله در منزل ایشان تاسیس شده است.
دبیر حزب موتلفه آذربایجان‌شرقی ادامه داد: این تشکل از آغاز فعالیت، رضایت رهبر کبیر انقلاب را به دست آورده است.
وی به مرام‌نامه حزب موتلفه اسلامی اشاره کرد و گفت: تشکیل حکومت اسلامی و عدالت‌پرور جزء این مرام‌نامه است.
جهانی با اشاره بر سه نسل این حزب موتلفه گفت: نسل اول به مبارزه با ظلم پرداخته است، نسل دوم هم نسل فعلی هستند و نسل سوم آن دسته از افرادی هستند که تجربه دو نسل را چراغ راه خود کرده‌اند.
عضوشورای مرکزی یادآور شد: حزب موتلفه اسلامی ۲۸۵ دفتر فعال در سراسر کشور با ده‌ها هزار عضو دارد همچنین در سطح تبریز و شهرستان‌های دفاتر حزب موتلفه استانی در خدمت مردم انقلابی و جوانان تحصیل‌کرده است.
دبیر حزب موتلفه آذربایجان‌شرقی به شهدای این حزب هم اشاره‌ای کرد و گفت: پس از اعدام انقلابی منصور، دادگاه رژیم پهلوی برای چهار تن از اعضای اصلی هیأت موتلفه اسلامی حکم اعدام صادر می‌کند، ۲۶ خرداد ۱۳۴۴ شهیدان امانی، بخارایی، نیک‌نژاد و صفار هرندی با خون خود هزینه سازش نکردن خود با دشمنان اسلام را پرداخت کردند.
وی به بیانات رهبر کبیر انقلاب در رابطه با حزب موتلفه اسلامی اشاره کرد و یادآور شد: ایشان فرمودند؛مجموعه موتلفه اسلامی می‌توانند ادعا کنند ریشه در دوران‌های سخت و مبارزه دارند و امتحانات سخت را پشت سر گذاشتند.
جهانی، انتخابات پیش رو مجلس را مورد اشاره قرار داد و متذکر شد: مقرر است تا در تشویق و ترغیب مردم در جهت حضور در این انتخابات حساس و بالا بردن سطح مشارکت مردمی و نسبت به شناسایی کاندیداهای انقلابی، پاکدامن و در خط مطلقه ولایت فقیه تلاش شود.
عضو شورای مرکزی در پایان سخنرانی گفت:ما به طرف جوان گرایی گام برداشته ایم و دست عموم جوانان را می فشاریم و ازهر طرح وپیشنهادی که سازنده باشد استقبال می کنیم.